לב כתום - ריאיון עם טל דן, הסמל של המועדון

הקפטן בריאיון חגיגי לפני הפיינל פור - ההתחלה הקשה לקריירה ("קיבלתי תפנית לא צפויה כשהגעתי לנס ציונה"), התחושה המיוחדת שבלשחק עם הכתומים באירופה ("צעד ענק קדימה למועדון"), וכמובן - החלום הגדול ("רוצה להניף את הגביע ביום ראשון, מול 4000 נס ציונים"). טל דן מדבר על הכל (צילום: FIBA)

21/04/2021

אם הייתם אומרים לטל דן כשהגיע לראשונה לנס ציונה בשנת 2008 שבעוד כמה שנים הוא יהיה קפטן הכתומים בחצי הגמר של מפעל אירופי, הוא לא היה מבין על מה אתם מדברים: "גם לפני 13 שנים וגם היום זה נשמע לי מטורף להגיד שאנחנו בפיינל פור של מפעל אירופי. אז זו הייתה תקופה אחרת לגמרי, ליגה שנייה, בלי זרים – משהו ניסיוני. זה מטורף לראות לאן שהגענו ולאן שהמועדון הזה התקדם".

 

"בנס ציונה הקריירה שלי קיבלה תפנית לא צפויה"

 

 "לא הרבה יודעים, אבל באיזשהו שלב בגיל 23 די נמאס לי לשחק כדורסל", הקפטן חושף. "לא מצאתי את המקום שלי. הסתובבתי במלא מקומות שלא האמינו בי - בליגת העל לא מצאתי את המקום, ובליגה לאומית הרגשתי שאני שווה יותר. נס ציונה בדיוק עלו לליגה הלאומית וחשבתי לעצמי שזאת הזדמנות טובה לחזור הביתה, להיות קרוב למשפחה ולנסות לחזור וליהנות מהכדורסל. ציפיתי להיות פה כמה שנים ולהמשיך לפרק הבא בחיים - לא בהכרח בכדורסל. הכל קיבל תפנית לא צפויה ובחלומות הכי וורודים שלי לא חשבתי שדבר כזה יכול לקרות".

לאחר אותה עונה ראשונה בלאומית ירדו הכתומים לליגה הארצית בעקבות קשיים כלכליים. טל נדד בין הליגה הראשונה והשנייה, ובקיץ 2011 החליט לשוב לנס ציונה שחזרה לליגה הלאומית. מאז הוא לובש את המדים הכתומים ברציפות. "מרגש אותי לראות שהפרויקט הזה הגיע לרמות מטורפות", הקפטן מוסיף. "כל פעם אני נזכר איפה היינו ואיפה אנחנו היום. יש כמות גדולה של ילדים בעיר שעוסקים בכדורסל כפעילות ספורטיבית, המועדון עובר דרך יפה מאוד ואפשר להיות גאים על כך".

 

דן העונה ביורופקאפ. לא היה מאמין אם הייתם מספרים לו לפני 13 שנה (צילום: FIBA)

 

שנתיים לאחר מכן - הכתומים עושים היסטוריה ומעפילים לראשונה לליגת העל. הרבה אנשים בעולם הכדורסל לא האמינו שעירוני תתקע יתד בליגה הבכירה, וצפו לה חזרה מהירה לליגה הלאומית. אולם לדעת הקפטן משחק אחד בתחילת העונה (שזכור לכולנו) גרם לשינוי בחשיבה: "אני חושב שאחרי המשחק נגד מכבי תל אביב בבית, שכל האולם פה געש עם עוצמות מטורפות אחרי סל הניצחון של פרסטון - פתאום הבנו שאנחנו יכולים לעשות כאן משהו יפה." הוא נזכר, "כולם מסביבנו דיברו על סיבוב קצר של 'כיפים' בליגת העל וחזרה מהירה לליגה השנייה. גם עכשיו, 8 שנים אחרי, אני נזכר במשחק הזה ויש לי צמרמורות בכל הגוף. הראנו שגם אנחנו, שעל הנייר לא היה לנו אולם ברמה של ליגת על, תקציב, ספונסרים, בעלים עם איזה כיס עמוק - למרות כל זאת אנחנו חלק מהדבר הזה, חלק מליגת העל".

 

3 עונות העבירו הכתומים בליגת העל עד שחוו את אחד מהנקודות הכואבות בהיסטוריה הקצרה שלהם, עם ירידת ליגה לאחר עונה קשה ורצופה בטלטלות: "הירידה הייתה אחד הרגעים הכי קשים בחיים שלי" טל מודה, "הרבה אנשים מסתכלים עליך ומצפים ממך ורוצים בהצלחתך. אתה מרגיש אחריות כבדה על הכתפיים שלך, לטוב ולרע. בירידה הרגשתי שאכזבתי הרבה מאד אנשים, והרגשתי מחויבות עצומה להחזיר לאותם אנשים - שנתנו לי אהבה עצומה לאורך הרבה זמן - את החיוך לפנים, ולהעלות את הקבוצה ליגה. אני שמח שיחד הצלחנו להחזיר את המועדון למקום בו הוא ראוי להיות אחרי עונה אחת בלבד".

 

"שאלו אם הברכיים שלי יעמדו בלשחק באירופה"

 

את עונת החזרה לליגה הבכירה נס ציונה סיימה במקום השמיני, וסדרת פלייאוף נגד מכבי תל-אביב. בקיץ החליטו בהנהלת המועדון על צעד שגרם לרבים בעולם הכדורסל הישראלי להרים גבה – להירשם ליורופקאפ: "התרגשתי כמעט כמו בעלייה הראשונה שלנו לליגת העל" הוא מספר, "יניב והנהלה התייעצו אותי לגבי זה בקיץ, הם שאלו אותי בצחוק 'נראה לך שהברכיים שלך יעמדו בלשחק באירופה בנוסף לליגת העל?'.  זה היה צעד קדימה מאוד משמעותי בשביל המועדון, שרוצה לגדול ולהתפתח בכל עונה".

 

נס ציונה החלה את המסע האירופי שלה בעונת 2018/19, כשסודרטאליה השוודית הגיעה ללב המושבה למשחק במסגרת סיבוב המוקדמות הראשון של היורופקאפ. את המשחק ואת ההתרגשות הרבה לפניו במועדון טל זוכר בבהירות: "ציפינו בקוצר רוח למשחק הראשון נגד סודרטאליה. מעבר לזה שהיה מדובר במשחק אירופי כאן בעיר, זה היה המשחק הראשון שלנו באותה עונה - הקבוצה שלנו הייתה חדשה ולא ידעתי מה לצפות מאיתנו. ברמה האישית הרגשתי שהיה לי יתרון שהקבוצה השנייה לא מכירה אותי ושאני יכול לשחק את המשחק שלי בצורה טובה".

 

כאשר קבוצה משתתפת באירופה, כל השגרה שלה משתנה - יותר משחקים, יותר טיסות - ומבחינת טל השינוי הזה הוא חיובי: "כשאתה מתמודד בשתי מסגרות יש פחות אימונים ויותר משחקים, ואת זה כל שחקן מעדיף - אתה מתפתח הרבה יותר ממשחק מאשר באימון. לי אישית זה עשה ממש טוב לשחק פעמיים בשבוע". ההשתתפות במסגרת אירופית, לדברי הקפטן, חיובית מאד גם לכימיה הקבוצתית: "כקבוצה היינו יותר ביחד – בטיסות, בבתי מלון – וזה גיבש אותנו יותר. זאת חוויה בלתי רגילה. להעביר ביחד עם החברים נסיעות שלפעמים אורכות 24 שעות כדי להגיע ליעד מסוים, הופך את כל הסיטואציה למהנה ומגבשת בצורה שלא חוויתי עד אז".

 

עם עוזר המאמן שגיא שליו. ההשתתפות באירופה מגבשת את הקבוצה (צילום: FIBA)

 

גם בפן האישי טל מרגיש את ההשפעות של ההשתתפות ביורופקאפ על עצמו: "זה נתן לי דרייב לגדול יחד עם המועדון. רציתי להוכיח שהמקום שלי ושל הקבוצה הוא ברמות הגבוהות של הכדורסל בארץ. תמיד האמנתי בעצמי ובמה שיש למועדון להציע – הקהל, האווירה המשפחתית שעוטפת אותנו כל הזמן, בעיר שתומכת בנו, בניהול המקצועי. כל פעם שהמועדון הרים רמה גם אני הייתי חייב להרים את הרמה, גם ברמה המקצועית וגם בתור בן אדם - שעוזר לשאר השחקנים ובמיוחד הזרים להתאקלם פה ולעזור כפי שמצופה ממני".

 

"החלום הוא להניף ביום ראשון את הגביע"

 

העונה הנוכחית, כידוע, לא הייתה עונה סטנדרטית באף קנה מידה בעקבות הקורונה. לדעתו של טל, הקבוצה הצליחה לנתב את השינויים למקום חיובי: "אני חושב שבגלל כל הסיטואציה שנוצרה בגלל הקורונה – זמן ארוך בלי לשחק, משחקים ללא קהל – ירד מאיתנו קצת לחץ. החלטנו בתחילת העונה האירופית שאנחנו באים בגישה של ליהנות מהחוויה. זה הביא אותנו למשחקים בבועות באווירה פחות מתוחה, ואני חושב שזה עזר לנו להגיע לשלב שאנחנו נמצאים בו היום".

 

ואכן כשהגיעה הקבוצה לבועת שלב הבתים בפולין, היה נראה שהקבוצה לא נותנת ללחץ להשפיע עליה. הכדורסל הקבוצתי והשוטף הבטיח לכתומים את המקום השני בבית, ואת תואר הסגנית הטובה ביותר בשלב הבתים. אולם מבחינת הקפטן הבועה תרמה בצורה אחרת לקבוצה: "אני אשים את הכדורסל בצד. מבחינת החיבור – להיות קבוצה שלמה במלון סגור למשך שבוע עזר לנו מאוד לדינמיקה בינינו. כולם דיברו עם כולם, הכרנו אחד את השני טוב יותר ברמה האישית שמעבר לכדורסל. באופן כללי, כשיש חיבור כזה בקבוצה זה יכול רק לתרום ולדחוף את הקבוצה קדימה. יש פה שחקנים שנהנים לשחק יחד ולהתחרות ביחד, וראינו את זה בא לידי ביטוי על המגרש".

 

טל לא מפסיק להחמיא לחומר האנושי של סגל השחקנים: "מרגע שהתחלנו את הבועה בפולין הבנו שיש לנו סגל שיכול לעשות משהו מיוחד ביורופקאפ. הבנו את הכוח שלנו בתור קבוצה מאוחדת. כשעלינו לרבע הגמר בהולנד, ידענו שאנחנו יכולים לעשות משהו מיוחד לעיר ולקהילה שלנו. כולם במועדון היו מחויבים למען המטרה - והצלחנו להעפיל לפיינל פור".

 

דן חוגג העפלה היסטורית לפיינל פור, בבועת היורופקאפ בהולנד (צילום: FIBA)

 

ולא רק שהפיינל פור יכלול השנה את עירוני נס ציונה - אם במקרה ואיכשהו פספסתם, הוא יתקיים כאן בארץ, בהיכל מנורה מבטחים. מעל ל-2200 כתומים כבר הבטיחו את מקומם באולם, כשלפי מגבלות הקורונה נותרו מאות בודדות של כרטיסים שנחטפים במהרה. "זה יהיה מיוחד יותר השנה בגלל הקורונה" אומר טל בהתרגשות, "לראות את כל הקהל שלנו ממלא את האולם. גם עכשיו במשחקי הבית שלנו יש אווירה מיוחדת - גם אם האולם לא יכול להיות מלא עד אפס מקום כמו שהוא היה פעם. התרגלנו קצת לשחק באולמות ריקים בשנה האחרונה וזו הייתה תחושה מבאסת. אני התרגשתי מאוד במשחק הראשון עם הקהל הביתי, זה נותן לך עוד מוטיבציה במהלך המשחק".

 

למרות שהפוקוס נמצא על משחק חצי הגמר נגד פארמה ביום ו' (15:00), אי אפשר שלא לדבר גם על החלום הגדול של הקבוצה מלב המושבה ושל הקפטן שלה: "יום ראשון בערב, 3,000-4,000 אוהדים שלנו ביציע, קונפטי באוויר - ואני מניף את הגביע, זה מה שאני חולם עליו. זאת המטרה - אנחנו באים לעשות היסטוריה. השחקנים מודעים לגודל המעמד ומבינים את המשמעות בשביל המועדון, העיר והכדורסל הישראלי. יש פה מערכת שלמה שרוצה בהצלחת המועדון. אין ספק שגם ברמה האישית כולנו רוצים לקחת תואר, זה משהו שיכול לקדם את הקריירה של כל שחקן ואיש צוות במועדון. כולנו כאן בשביל המטרה הזאת - וזו ההזדמנות שלכם האוהדים לבוא לקחת בזה חלק".

 

ולסיום, גם לשאלה 'האם יש לך עוד חלום שהיית רוצה להגשים עם נס ציונה?' הייתה לטל תשובה: "אני רוצה שיהיו עוד שחקני בית משמעותיים אצלנו בקבוצה הבוגרת, ושגם בשאר הליגה יהיו שחקנים שגדלו בנס ציונה. החלום שלי הוא שיהיו עוד 3-4 כמוני שיילחמו על הפרקט ויחוו מה שאני חווה, את החום ואהבה הזו מהקהל המדהים שלנו. אפילו שיהיו יותר טובים ממני. יש לשחקנים את המערכת והתמיכה להצליח עם מחלקת הנוער המדהימה שצמחה פה, משהו שלי לא היה בזמנו. אני רוצה שחקנים נס ציונים לגיטימיים בליגת העל".

 

 

 

בשל המצב הבטחוני - המשחק מול הפועל ת"א נדחה

בשל המצב הבטחוני - המשחק מול הפועל ת"א נדחה

12/05/2021
נס ציונה וגביע היורופקאפ הגיעו לעספיא

נס ציונה וגביע היורופקאפ הגיעו לעספיא

11/05/2021
"ניצחון חשוב מאוד במאבק שלנו על הפלייאוף"

"ניצחון חשוב מאוד במאבק שלנו על הפלייאוף"

10/05/2021