"אפשר להגיד שאני 'האבא של השחקנים', אני זמין בשבילם 24/7"

הכניסה לעולם הכדורסל, תפקידו בקבוצה והקשר המיוחד עם השחקנים - הכירו את אפי שמש, מנהל הקבוצה של עירוני "חי מוטורס" נס ציונה (צילום: עמית סמיקט)

12/03/2021

אפי שמש הוא מהוותיקים בכדורסל הישראלי. כבר למעלה מ-20 שנה שהוא מנהל קבוצה בליגת העל. הוא היה מנהל קבוצה לראשונה בגבעת שמואל, המשיך למ.כ. הבקעה ולהפועל אילת, עד שבקיץ 2014 נחת בלב המושבה, ומאז אי אפשר להיות במשחק של הכתומים מבלי להבחין בו. "עירוני של שישי" מציג בפניכם את אחד האנשים הצבעוניים בענף, מנהל הקבוצה של עירוני נס ציונה.

אפי שמש עם דקוואן קוק (צילום: עודד קרני, מנהלת הליגה)

 

"הכרתי את מוטי אמסלם, וחצי שעה לאחר מכן הוא הציע לי את תפקיד מנהל הקבוצה בגבעת שמואל"

 

אפי נולד בבצרה שבעירק, ובגיל שנתיים עלה עם משפחתו לארץ: "אנחנו משפחת ברוכת ילדים, עשרה אחים. שמו אותנו במעברה. אני עדיין זוכר איך נראתה המעברה ויכול לצייר אותה היום". הוא נותן קרדיט לאביו שעשה את מירב המאמצים כדי שהמשפחה תעבור מהמעברה: "כל הזמן הציעו למשפחה שלנו לעבור למקום אחר. אבי עמד על שלו ולא רצה שיעבירו את כל המשפחה ל"מעברה אחרת", למרות שהציגו אותה כשיכונים שנבנו עבור העולים. לבסוף הצליח לרכוש בכוחות עצמו דירה בשכונת בקעה, שם גרנו עד שנת 1966, ואז עברנו לשכונת ארנונה שהייתה פחות צפופה, שם עברנו את מלחמת ששת הימים. היינו מרחק מאות מטרים מהגבול עם הירדנים. בזמן המלחמה הייתי בבית ספר קציני ים בעכו, שם קיבלנו מטלות שמירה על חוף הים בעיר במהלכן עשינו פטרולים על החוף להקנות לתושבים תחושת ביטחון. את השירות הצבאי עשיתי בחיל הים. כשהשתחררתי הצטרפתי לצי הסוחר, ולאחר מכן עבדתי בבנק דיסקונט".

 

וכיצד הגיע לעולם הכדורסל? "בשנת 1999 פגשתי את מוטי אמסלם ז"ל בבר בתל אביב. הכרנו באותו ערב, וחצי שעה לאחר מכן הוא הציע לי את תפקיד מנהל הקבוצה בגבעת שמואל. הסכמתי להצטרף רק בסיום העונה וכך היה". הצוות בגבעת שמואל כלל את אפי, מוטי אמסלם ואפסנאי ששימש בנוסף כמנהל האולם: "ביום הראשון באתי למוטי ושאלתי אותו מה התפקיד, ומוטי ענה לי בפשטות 'אתה עושה הכל, מה שאתה חושב שאתה צריך לעשות תעשה'. מוטי לימד אותי הכל. בגלל שהצוות היה מצומצם מאוד הייתי מעורב בכל התחומים".

 

במהלך השנים אפי התנדב באירועים כמו משחקי גביע המדינה וגם באירועי המנהלת ("היה לי חלק קטן בהקמת המנהלת"), וכיום בנוסף לתפקידו בנס ציונה משמש כמשקיף באיגוד הכדורסל: "אני עושה זאת בעיקר במשחקים של ליגה לאומית וליגת העל לנשים, כך שאין קשר לנס ציונה ואין ניגוד אינטרסים כלשהו. אני עושה את זה למעלה מ-15 שנה, וזה ממש כמו מפגש חברתי – פוגשים אוהדים וחברי הנהלה של קבוצות אחרות, שביום יום אין לך אינטרקציה איתם".

צילום: עמית סמיקט

 

ב2009 גבעת שמואל התאחדה עם גני תקווה וקריית אונו ל"מ.כ. הבקעה", בשנת 2012 המועדון התפרק ואפי המשיך לאילת עם מוטי אמסלם והבעלים דורון הרציקוביץ'. המהלך העונה באילת עזב את המועדון. מיד לאחר מכן אפי הצטרף למחלקת השיווק של ספורטגום: "בדרך מאילת חזרה הביתה התקשרו אליי מספורטגום, יבואנית של לבוש ספורט, והציעו לי תפקיד במחלקת השיווק. במהלך אותה שנה בספורטגום מרבית קבוצות ליגת העל עברו למותג PEAK, אני יצרתי את הקשר עם מנהלת הליגה ואיגוד הכדורסל, ומאז נבחרות ישראל משחקות עם PEAK. ובנוסף החזרנו את הכדור של מולטן לאיגוד הכדורסל ולמנהלת".

 

"אנחנו רוצים שהשחקנים הזרים ירגישו שהם באים למקום שעוטף אותם ודואג להם"

 

לאחר שנה בספורטגום קיבל אפי שיחת טלפון מפתיעה: "בקיץ 2014 קיבלתי טלפון מעופר ברקוביץ, שאימן בגבעת שמואל בתקופתי במשך 3 שנים ושמרנו מאז על קשר, והציע לי להיות מנהל הקבוצה של עירוני נס ציונה. לאחר מכן נפגשתי עם עופר, יניב מזרחי, איתמר רוזנברג ונדב זילברשטיין. אני עדיין זוכר את הפגישה - ישבנו בבית קפה, הכרנו, סיכמנו את התנאים ומאז אני כאן".

 

אפי מסביר כי תפקיד מנהל הקבוצה בנס ציונה דומה לתפקיד שעשה קודם לכן, אך עם שינויים בהתאם לצרכי הקבוצה: "האחריות שלי מתחילה מרישום הקבוצה למשחקים, דרך קביעת שעות האימונים ועד לניהול משק הקבוצה. לפני משחקים אני דואג לשוברי שיפוט, ובודק שחדרי ההלבשה של שתי הקבוצות וחדר השופטים מוכנים לקראת המשחק. כמובן שאני עוזר בכל דבר שקשור למשחק, כמו ציוד ההגברה, טופסי משחק וכרטיסי שחקן. אני מגיע ראשון לפני השחקנים והולך אחרון".

 

אחד מתפקידיו החשובים של אפי כמנהל קבוצה הוא לדאוג לשחקן זר חדש שמגיע לקבוצה: "ברגע ששחקן חותם בקבוצה אני יוצר איתו קשר בשיחת טלפון, מציג את עצמי ואנחנו משוחחים. לפני שהוא נוחת אנחנו נערכים עם כל אשרות הכניסה שלו ממשרד הפנים וביטוחים רפואים לו ולמשפחתו אם היא מגיעה עמו. הדירה שלו צריכה להיות מסודרת עם כל מה שהוא צריך. מיטה מסודרת, מצעים ומקרר מלא. אני רוצה שייכנס ושיגיד מילה אחת – 'Perfect'. יש שחקנים שלא טסו מעולם למדינה זרה, ואנחנו רוצים שהם ירגישו שהם מגיעים למקום שעוטף אותם ודואג להם".

 

(צילום: עמית סמיקט)

בכלל, אפי נמצא שם בשביל השחקנים, הזרים והישראלים, בכל דבר שהם צריכים: "אפשר להגיד שאני "האבא של השחקנים", אני זמין בשבילם 24/7. השחקנים הזרים מתקשרים אלי כל יום עם כל מיני שאלות, הישראלים פחות אבל גם הם מתייעצים איתי על כל דבר".

 

תקופת הקורונה שאופפת אותנו לא פשוטה לאף אחד, ואפי מציג לנו את המצב מנקודת מבטו כמנהל קבוצה: "המתווה של לשחק בתנאים של בידוד הוא לא קל, לא לאנשי הצוות ולא לשחקנים הישראלים והזרים. בסיום העונה שעברה השחקנים לא היו יכולים לצאת אפילו למכולת. אתה מקבל שחקן שאתה יודע מיהו ובתוך כל המערבולת והלחצים הוא נכנס לסערת רגשות וכששחקן לא רגוע הוא לא יכול לעשות את מה שהוא יודע לעשות".

 

"אני מנסה להרגיע את הצוות והשחקנים בדרך שלי, מספר להם סיפור עם פאנץ' ובסוף כולנו צוחקים. אני משתף את השחקנים בסיפורים ודוגמאות מהעבר של שחקנים אחרים. זאת סיטואציה הזויה שנמשכת כבר כמעט שנה, ואני מקווה שעם החיסונים יהיו גם הקלות משמעותיות".

 

"השחקנים מבינים שהחיבור ביניהם מציג את הכישרון שלהם בצורה הטובה ביותר"

 

אפי, שיושב בכל משחק על הספסל לצד השחקנים והצוות המקצועי, ראה כמעט הכל בכדורסל הישראלי ונותן לנו את השקפתו על העונה הנוכחית: "זאת לא העונה היחידה שמתחילה בצורה לא הכי טובה, עשינו את ההתאמות הנדרשות תוך כדי תנועה והצלחנו לעלות על הגל. ההתאמות הן בעיקר בזכות אנשי ההנהלה והצוות המקצועי של הקבוצה, שיאמר לזכותם שהם מזהים את הכשלים כבר במשחקים הראשונים ועד היום הם ידעו לצאת מזה בצורה מעוררת כבוד. תמיד הביאו שחקנים שנתנו מענה לנקודות התורפה שהיו".

 

(צילום: עמית סמיקט)

 

לסיום, אפי טוען כי הסוד להצלחה טמון בחיבור בין השחקנים: "כיום הכימיה בין כל השחקנים היא טובה, אין הרבה אגו שמעיק על החיבור, השחקנים מבינים שהחיבור ביניהם מציג את הכישרון שלהם בצורה הטובה ביותר. הקבוצה מביאה לב ,נשמה ורצון להצליח. גם אם פותחים את המשחק לא טוב, השחקנים מגלים אופי ונחישות, ויודעים להתרומם ולעשות את הדברים יחד כדי שהקבוצה תנצח".

 

עם ראש מורם: נס ציונה הודחה מהפלייאוף

עם ראש מורם: נס ציונה הודחה מהפלייאוף

05/06/2021
במוצ"ש: קרב על כל הקופה

במוצ"ש: קרב על כל הקופה

04/06/2021
"שיחקנו חכם מאד בצד ההגנתי"

"שיחקנו חכם מאד בצד ההגנתי"

04/06/2021