"אני רוצה לעזור לשחקנים ולהכין אותם בצורה הטובה ביותר כדי שיוכלו לשחק ושלא יעברו את מה שאני עברתי"

למה בחר להיות מאמן כושר, העבר בבוסטון סלטיקס ובמכבי ת"א, העבודה עם הצוות המקצועי ועל מה הוא מסתכל בזמן המשחק - הכירו את ברק שוורץ, מאמן הכושר של הכתומים, בראיון הראשון בסדרת "עירוני של שישי". (צילום: מורן ברגר)

04/12/2020

מעטים האנשים בתחום הכושר והספורט שיכולים להגיד שבגיל 25 היו מאמנים של קבוצה בליגת העל. מעטים עוד יותר יכולים להגיד שעבדו לפני כן במועדונים כמו מכבי ת"א והבוסטון סלטיקס.  ברק שוורץ, מאמן הכושר של עירוני "חי מוטורס" נס ציונה, הוא אחד מהאנשים האלה. כל צעד במסע שלו הוא עוד הזדמנות ללמוד, להשתפר, ולכוון גבוה יותר.

 

"נולדתי בבוסטון, בגיל 6 המשפחה עברה לישראל למשך שנתיים וגרנו בירושלים. ב-2011 במסגרת טורניר הנוער של המכביה הגעתי שוב לישראל, ב-2016 השתתפתי בתגלית ולאחר מכן חזרתי לישראל עוד 4 פעמים בתור מדריך טיולים. לפני שנה וחצי עברתי לתל אביב, עבדתי במכבי תל אביב ובקיץ האחרון הצטרפתי לנס ציונה.

"אחרי השנתיים שגרתי בישראל, נוצר בי חיבור חזק עם המדינה. אני בא מבית מסורתי. אני זוכר את הכל ואני מרגיש מחובר לתרבות, להיסטוריה ולאנשים בארץ. אחרי שהייתי בתגלית הרגשתי שהשורשים שלי הם כאן, בישראל".

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Barak Swarttz??בָּרָק שְׁוורְץ (@otherbarak)

 

למה בחרת להיות מאמן כושר?

"אחרי הלימודים עבדתי בחברת הייטק, וכבר ביום הראשון הבנתי שזה לא בשבילי. ישבתי בבית חצי שנה ולמדתי איך להיות מאמן כושר. שיחקתי כדורסל עד הקולג'ים (שנתיים במכללת אלמירה בניו יורק ושנתיים במכללת קורי בבוסטון), ולמרות שעבדתי מאוד קשה ורציתי להיות שחקן מקצוען, הרגשתי שאני בעיקר בשיקום ולא על המגרש משחק כדורסל. חוויתי הרבה פציעות, החל משבר בגב ועד לקרע של ה-ACL בברך, ואחרי כל פציעה בניתי את הגוף מחדש כדי להתאושש. אני רוצה לעזור לשחקנים ולהכין אותם בצורה הטובה ביותר כדי שיוכלו לשחק ושלא יעברו את מה שאני עברתי.

"כיום אני יודע איך להכין את הגוף לא רק על המגרש אלא גם מחוצה לו, כמו תזונה נכונה ואיך ישנים בצורה טובה. הדברים האלו חשובים מאוד ברמה הזאת. להיות שחקן מקצועי זה 24/7, ואני רוצה לעזור לשחקנים שלא צריכים להיות בשיקום כל הזמן".

 

"האווירה בנס ציונה משפחתית מאד, זו סיטואציה שאני מאד אוהב"

 

התחנה הראשונה של ברק בישראל כמאמן כושר הייתה דווקא מכבי תל-אביב, שם עבד בעונה שעברה יחד תחת מאמן הכושר הראשי רגב פנאן. העונה קיבל לראשונה את המושכות להיות מאמן כושר ראשי, אצל הכתומים מלב המושבה.

 

כיצד הגעת למכבי?

"אחרי שסיימתי את תגלית שמתי לי למטרה לעבוד כמאמן כושר במכבי ת"א. הכנתי רשימה של כל השמות של האנשים שאני מכיר בישראל ושאלתי את כולם אם הם מכירים מישהו שעובד במכבי ויכול לעזור לי. כולם אמרו לי לא - עד שהגעתי לאדם שהכיר את המשפחה שלי מתקופתנו בירושלים. הוא קישר ביני לבין רגב פנאן, מאמן הכושר הראשי של מכבי תל אביב, ערכנו שיחה וככה התקבלתי למכבי תל אביב".

 

צילום: מורן ברגר

 

איך העבודה בנס ציונה?

"שנה שעברה במכבי עבדתי במערכת מאוד גדולה ומקצועית. כאן יש פחות אנשים, האווירה משפחתית ויש לי יותר תפקידים לעשות, שזו סיטואציה שאני מאוד אוהב. בגלל שאנחנו צוות קטן חשוב מאוד שהתקשורת בינינו תהיה ברמה הגבוהה ביותר כי לכל אחד יש יותר אחריות ואסור שמשהו ייפול בין השורות. אני ובראד אמריקאים אז יש לנו את החיבור שלנו. 

"זו פעם ראשונה בחיים שלי שאני מאמן כושר ראשי של קבוצה בליגת העל. כל המועדון קיבל אותי באהבה מהרגע הראשון וזה משהו שאני מאוד מעריך. אני נהנה פה".

 

מה התפקיד שלך במהלך השבוע?

"אני מגיע שעתיים לפני כל אימון ועובד עם השחקנים בחדר כושר. על המגרש אני עושה חימום עם השחקנים. אם יש שחקן פצוע שנמצא בשיקום אני עובד איתו בצד. במידה וכולם בריאים אני מזין נתונים במחשב שלי על המצב הגופני של השחקנים ועובד עם הצוות הרפואי. אני עוזר למאמן לחלק את האימון כדי להקל על העומס. בסיום האימון אני מבצע שחרור עם השחקנים ולאחר מכן מחזיר להם כדורים שהם זורקים לסל. אני מחויב לשחקנים שיודעים שאני פה בשבילם עבור כל מה שהם צריכים".

 

וביום של משחק?

"ביום של משחק יש אימון קליעות בבוקר וקצת עבודה טקטית עם הצוות המקצועי. המטרה של האימון היא להתארגן נכון לקראת המשחק. צריך לשמור על הגוף כדי שיהיה מוכן לערב. למשחק עצמו אני מגיע שעתיים לפני המשחק, במידה ויש שחקן פצוע שלא משחק אני נמצא איתו בחדר כושר ועובד איתו על השיקום שלו. אחר כך אני עם שאר השחקנים על המגרש, מבצע מתיחות לחלק מהשחקנים ומוסר להם כדורים לזריקות. אחרי שהם יוצאים מהתדרוך הטקטי האחרון בחדר ההלבשה אני עושה איתם חימום של חצי שעה ולאחר מכן מתחיל המשחק".

 

צילום: עמית סמיקט

 

על מה אתה מסתכל בזמן המשחק?

אני מסתכל בעיקר על השחקנים שאני יודע שהם מועדים לפציעות ובוחן את התנועות שלהם. אם אני רואה ששחקן ביצע תנועה לא טובה אני מייעץ למאמנים לשים לב אליו, שיכול להיות שלא הבחינו בזה. במידה ושחקן נפצע אני עובד איתו בצד. אני רואה את המשחק בתור מאמן ובתור אוהד, אבל זה קודם כל חלק מהעבודה שלי, אין זמן לנוח.

 

"עד השנה לא עשיתי אימון וירטואלי בזום וזה היה מאתגר"

 

הקורונה שינתה את ההרגלים של כולנו, ואם היינו אומרים לברק לפני שנה שהוא יעביר אימוני כושר בזום גם הוא לא היה מאמין: "במהלך הסגר עשיתי אימוני זום אישיים עם מהשחקנים ושלחתי להם תוכניות אישיות לבצע בבית, וגם עם מחלקת הנוער העברתי אימונים דרך הזום. עד השנה לא עשיתי אימון וירטואלי בזום וזה היה מאתגר, אתה מנסה לראות דרך המסך אם השחקן מבצע את התנועות כמו שצריך ואי אפשר להזיז אותו ולהראות לו פיזית איך מבצעים את התנועה בצורה טובה.

 

 

"התקופה עכשיו מאתגרת. תמיד יכול להיות שהסגר יחזור, אבל בינתיים אנחנו צריכים להמשיך ולהתאמן כמו שצריך".

 

מהם הטיפים שלך לשמירה על אורח חיים בריא בזמן הקורונה?

"קודם כל, ששומעים את השעון המעורר בבוקר לקום! ברגע שאפשר תעמדו על הרגליים ותבצעו קצת מתיחות. אם אתם גרים בבניין תשתמשו במדרגות ולא במעלית. שלומדים או עובדים מהבית לנסות לשלב מתיחות מדי פעם ולשחרר את הרגליים".

 

ולסיום, ספר לנו מה המשחק הכי מרגש שהיית בו?

"המשחק שהפרישו את החולצה של פול פירס. בשנה האחרונה שלי בלימודים עבדתי במחלקת השיווק של בוסטון סלטיקס, שהיא גם הקבוצה האהובה עליי בNBA, והיום של המשחק היה אחד הימים המרגשים שהיו לי בחיים. פול פירס הוא הלב של בוסטון".

 

 

"בסוף כל משחק אני בא הביתה והמשפחה שלי מקבלת אותי כמו שאני. זה מבורך בשבילי"

"בסוף כל משחק אני בא הביתה והמשפחה שלי מקבלת אותי כמו שאני. זה מבורך בשבילי"

16/02/2021
"שאלתי 'מתי אחזור לשחק'? הרופא אמר לי 'בוא נראה קודם שתחזור לרוץ'"

"שאלתי 'מתי אחזור לשחק'? הרופא אמר לי 'בוא נראה קודם שתחזור לרוץ'"

05/02/2021
"אני חי את החיים יום אחרי יום, ומנסה כל יום להיות טוב יותר מביום הקודם"

"אני חי את החיים יום אחרי יום, ומנסה כל יום להיות טוב יותר מביום הקודם"

22/01/2021